دریافت مشاوره رایگان و استعلام قیمت
روش نصب پلی کربنات

نصب ورق پلی کربنات در 6 مرحله ساده

آپدیت شده در تاریخ فروردین 7ام, 1402ساعت 09:10 ب.ظ

ورق ‌های پلی کربنات برای کاربردهایشان در ساخت سقف‌، پنجره‌ و سایبان‌ها محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند. نصب ورق پلی کربنات باید با دقت و اصولی انجام شود تا هزینه‌ای را که صرف خرید ورق پلی کربنات کرده‌اید، با نصب اشتباه به هدر نرود. در ادامه در رابطه با ورق پلی کربنات مطالعه میکنیم:

نصب ورق پلی کربنات

در این مقاله راجع به تمامی جنبه‌های نصب ورق پلی کربنات نکاتی ارائه می‌شود که با رعایت این نکات می‌توانید نصب ورق پلی کربنات را به صورت اصولی و استاندارد انجام دهید و از حداکثر فایده‌های آن بهره ببرید. هم‌چنین به برخی از نکات ایمنی که باید حین کار رعایت کنید اشاره می‌شود.

 

بیشتر بخوانید: پلکسی چیست

قبل از نصب ورق پلی کربنات باید به چه نکاتی توجه کرد؟

مقاومت ورق پلی کربنات 250 برابر از شیشه بیشتر است و عملا غیر قابل تخریب است. وزن سبک ورق پلی کربنات نیز نصب آن را نسبت به برخی از مصالح دیگر آسان‌تر می‌کند.

ورق پلی کربنات ویژگی‌های جذابی دارد. این ورق در دمای بالا استحکام خود را حفظ می‌کند، نسبت به اشعه UV خورشید و آتش مقاوم است و هم‌چنین کاملا قابل بازیافت است.

قبل از تصمیم‌گیری برای استفاده از ورق پلی کربنات و نصب این ورق‌ها باید نقاط ضعف و قوت آن و مناسب بودن ورق پلی کربنات را برای نوع کاری که قصد انجام آن را دارید، بسنجید تا بتوانید تصمیم‌گیری کنید که ویژگی‌های ورق پلی کربنات، الزامات پروژه شما را برآورده می‌کند یا باید از مواد دیگری استفاده کنید.

بر حسب استفاده و سلیقه‌تان، می‌توانید ورق‌های پلی کربنات با رنگ مناسب را انتخاب کنید. یک تصور رایج وجود دارد که پلی کربنات همیشه شفاف است اما این تصور درست نیست. ورق پلی کربنات را می‌توان با رنگ‌های مختلف رنگ‌آمیزی کرد و ورق ‌های پلی کربنات با رنگ‌های متنوع و جذاب وجود دارند.

اگر می‌خواهید از ورق ‌های پلی کربنات برای ساخت سقف استفاده کنید، بدانید این ورق‌ها به دلیل استحکام، محافظت در برابر اشعه UV خورشید و قابلیت برش خوردن به هر شکل برای استفاده در ساخت سقف کاملا مناسب و فوق‌العاده است.

ورق‌های پلی کربنات یک ویژگی جذاب دیگر دارند که به آن‌ها اشاره نشد. پلی کربنات دوجداره و چند جداره عایق‌هایی دارند که به گرم کردن فضا در فصل زمستان و خنک کردن فضا در فصل تابستان کمک می‌کنند. پلی کربنات دو جداره دارای دو لایه و پلی کربنات چند جداره دارای سه لایه و بیشتر از سه لایه است. هر چه‌قدر تعداد لایه‌های پلی کربنات بیشتر باشد، بیشتر عایق می‌شود.

1

 

نگهداری صحیح پیش از نصب ورق پلی کربنات

فرقی نمی کند قصد نصب پلی کربنات شفاف را دارید یا انواع دوجداره و چند جداره، نکاتی وجود دارد که حتما باید آنها را رعایت کنید. اگر ورق‌های پلی کربنات خریده‌اید، باید در مورد نگهداری آن دقت زیادی داشته باشید. ورق‌ های پلی کربنات را در یک مکان خشک نگهداری کنید تا رطوبت به شیارهای ورق‌ها نفوذ نکند.

هم‌چنین توجه داشته باشید که ورق‌ های پلی کربنات می‌توانند در برابر خراشیده شدن آسیب پذیر باشند و باید در ذخیره‌سازی و رسیدگی به این ورق‌ها مورد توجه قرار بگیرد.

چگونه نصب ورق پلی کربنات را برای ساختن سقف انجام می شود؟

برای نصب ورق پلی کربنات مراحل زیر باید انجام گیرد:

1-مشخص کردن شرایط محیطی

برای نصب سقف پلی کربنات، ابتدا باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید چه نوع ورق پلی کربنات برای سقف زدن استفاده کنید؛ ورق دو جداره یا چند جداره.

برای این موضوع حتما باید به محل نصب و آب و هوای محیط دقت کنید.

نصب ورق پلی کربنات در 6 مرحله ساده

2- طراحی و نوع سازه

از آن‌جایی که تعداد جداره‌های ورق پلی کربنات با میزان عایق‌سازی آن رابطه مستقیم دارد، با توجه به میزان توقعی که از عایق بودن سقف دارید، ضخامت و تعداد جداره‌های مناسب ورق پلی کربنات را انتخاب کنید. به عنوان مثال، پلی کربنات چند جداره 35 میلی‌متری نسبت به پلی کربنات دو لایه 10 میلی‌متری، خیلی عایق‌تر است.

3- اندازه گیری و سفارش پلی کربنات

در ادامه به تعدادی از ضخامت‌های مناسب ورق‌های پلی کربنات برای مصارف مختلف اشاره شده است:

  • ورق 4 تا 6 میلی متری برای گلخانه‌ها، سوله‌ها و قاب‌های نگهداری گیاهان
  • ورق 10 تا 16 میلی‌متری برای سایبان‌های دیواری، گلخانه‌های تجاری و پارکینگ‌ها
  • ورق 25 تا 35 میلی‌متری برای سقف‌های هنری

4- هماهنگی با نصاب

سازه ها باید به کمک نصاب ماهر نصب شوند.

 

5- انجام دادن نصب ورق پلی کربنات

برای نصب ورق‌ های پلی کربنات باید بعضی مواد و زیر ساخت‌ها را مهیا کنید. یکی از این زیرساخت‌ها سیستم قراردهی و نصب ورق‌ های پلی کربنات در چارچوب‌های مشخص یا سیستم لعاب‌دهی است. میله‌های لعاب در امتداد مرکز تیرها متصل می‌شوند و ورق‌های پلی کربنات در قطعات مناسب بریده می‌شوند که باید به درستی بین میله‌های لعاب جای بگیرند و در محل درست خود مستقر شوند.

باید مطمئن شوید که سیستم لعابی که در نظر گرفته‌اید، به نوعی طراحی شده است که برای انبساط و بزرگ‌تر شدن ورق‌ های پلی کربنات مناسب باشد چون ورق‌ های پلی کربنات در اثر دما تغییر اندازه می‌دهند. هر چه‌قدر هوا گرم‌تر شود، پلی کربنات منبسط‌تر می‌شود و هر چه‌قدر هوا سردتر شود، این ورق‌ها منقبض تر می‌شوند.

ورق پلی کربنات در عین مستحکم و با دوام بودن، به راحتی با استفاده از اره مویی یا اره برقی با تیغ‌های با دندانه‌های ریز بریده می‌شود. برای بریدن ورق‌ های پلی کربنات مطمئن شوید که پنل پلی کربنات جا به جا نمی‌شود تا اشتباه برش ندهید.

سپس اندازه‌های مورد نیاز را روی پوشش پنل علامت‌گذاری کنید و با استفاده از این علامت‌گذاری‌ها و بدون این که پوشش پنل را باز کنید، پنل را از روی پوشش برش دهید. پس از برش با استفاده از کمپرسور هوا یا جاروبرقی گرد و خاک حاصل از برش را پاک کنید.

3

6- آب بندی با چسب آکواریوم

اگر تصمیم دارید که از پلی کربنات برای ساختن سقف یا سایه‌بان استفاده کنید، باید قبل از نصب و هنگام برش پنل پلی کربنات، جهت دنده‌های ورق پلی کربنات را در نظر بگیرید. این کار برای این است که دنده‌های ورق‌های پلی کربنات در در یک جهت قرار بگیرند و از ثبات و پایداری ورق‌ها مطمئن شوید. این ورق‌ها باید در جهت شیب سقف یا سایبان قرار بگیرند.

یکی دیگر از عواملی که باید در فرایند نصب ورق‌ پلی کربنات به آن توجه کنید، استفاده از درزگیر مناسب است که اهمیت بسیاری دارد. باید درزگیری را انتحاب کنید که سفت و سخت نشود. درزگیرهای سفت موجب تغییر رنگ، ترک خوردن و شکننده شدن ورق‌های پلی کربنات می‌شوند.

باید اطمینان حاصل کنید که ورق‌های پلی کربنات در سمت درست قرار گرفته‌اند. فقط یک روی ورق‌های پلی کربنات که ما را از اشعه UV خورشید محافظت می‌کند و باید مطمئن شوید که این روی ورق به سمت خورشید قرار گرفته باشد. در صورت نصب اشتباه و قرار دادن روی غیر محافط ورقه‌ها در جهت خورشید، ورقه‌های پلی کربنات خشک و فرسوده می‌شوند و رنگ خود را از دست می‌دهند. خوب به یاد داشته باشید که روی محافظ UV ورق پلی کربنات همیشه زیر پوشش مارک‌دار ورق قرار دارد.

هنگام نصب سقف پلی کربنات، یک شیب حداقل 5 درجه‌ای برای ورق‌ها را در نظر بگیرید که آب باران بتواند به سمت ناودان حرکت کند و روی سقفتان آب جمع نشود. زمانی که ورق‌های پلی کربنات به درستی در جای خود قرار گرفتند، می‌توانید درپوش‌های انتهایی را اضافه کنید، پوشش محافظ ورق‌ها را بردارید، دکمه‌های محکم کننده را اضافه کنید و در صورت نیاز ورق‌ها را ایزوگام کنید.

روش نصب پلی کربنات

بیشتر بخوانید: راهبند تسمه ای

چطور مطمئن شویم که  نصب ورق‌ پلی کربنات، ایمن و درست انجام شده‌ است؟

برای این که مطمئن شوید که ورق ‌های پلی کربنات که نصب کردید، درست نصب شده‌اند و ایمنی کافی را دارند، باید مطمئن شوید که از تجهیزات و لوازم ایمن و مناسب استفاده کرده‌اید و دستورالعمل‌های کاری ایمن و استاندارد را به درستی اجرا کرده‌اید.

کار کردن روی سقف‌ها در صورتی که دستورالعمل‌های ایمنی را رعایت نکنید، می‌تواند بسیار خطرناک باشد. دستورالعمل‌های خاصی برای کار کردن روی سقف‌ها وجود دارند که اگر از این دستورالعمل‌ها مطلع نیستید، هیچ‌وقت به کار کردن روی سقف و نصب ورق پلی کربنات فکر نکنید.

اگر به آمار تلفات سقوط از ارتفاع نگاهی بیندازید، متوجه می‌شوید که در مورد کار در ارتفاع باید خیلی محتاط و پایبند به دساورالعمل‌های ایمنی باشید. با استفاده از تجهیزات حفاظت شخصی درست و رعایت نکات کار ایمن می‌توانید از بروز حادثه جلوگیری کنید.

کارفرماها و سرکارگران در کارهای مربوط به ارتفاع باید از برنامه‌ریزی درست کارها و نظارت روی کار توسط افراد دارای صلاحیت و انجام کار توسط افراد متخصص و کاربلد، مطمئن شوند. بعضی از دستورالعمل‌هایی که HSE (یکی از آژانس‌های دولتی برای ایمنی و سلامت در کار) پیشنهاد می‌دهد، اعم هستند از:

  • تا جایی که ممکن است روی زمین کار کنید.
  • اطمینان حاصل کنید که کارگران به صورت ایمن می‌توانند به محل کار خود در ارتفاع برسند و با ایمنی کامل از ارتفاع به سطح زمین بازگردند.
  • مطمئن شوید که تجهیزات مورد استفاده برای کار، مناسب و به اندازه کافی مقاوم و قوی است و به درستی نگهداری شده و به صورت منظم مورد بررسی قرار می‌گیرند.
  • اطمینان حاصل کنید که زمانی که مشغول کار در ارتفاع هستید، اضافه بار نداشته باشید و بیش از حد به بیرون خم نشوید.
  • هنگام کار روی سطوح شکننده یا نزدیک چنین سطوحی، اقدامات ایمنی و پیش‌گیرانه را رعایت کنید.
  • خود را در برابر سقوط اشیاء محافظت کنید.
  • مراحل تخلیه و نجات اضطراری خود را در نظر بگیرید.

پلی کربنات

 

نتیجه‌گیری

امیدوارم راجع به نصب ورق پلی کربنات اطلاعات خوبی به دست آورده باشید. اگر با کیفیت‌ترین و مرغوب‌ترین  ورق‌ پلی کربنات را در اختیار داشته باشید ولی نتوانید آن‌ را به درستی نصب کنید، هزینه‌ای که برای این ورق‌ها کرده‌اید، از بین می‌رود. همان طور که در طول متن متوجه شدید، اشتباه به ظاهر کوچک جای‌دهی برعکس ورق های پلی کربنات می‌تواند کارایی این ورق‌ها را تا حد زیادی کاهش دهد.

لازم به یادآوری است که نصب ورق پلی کربنات کاری تخصصی است و باید به متخصص کاربلدی سپرده شود که نکات ایمنی را هم به درستی رعایت می‌کند.

پیشنهاد می کنیم جهت خرید پلی کربنات به صفحه کتگوری ها مراجعه فرمایید.

 

4.5/5 - (207 امتیاز)

مقاله برایتان مفید بود؟

این مقاله رابه اشتراک بگذارید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباط با ما
لوگو پامنار
مشاوره و پشتیبانی
از ساعت 9 تا 18 در روزهای کاری پاسخگوی شما هستیم

مشاوره رایگان!

شماره تماس وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.