دریافت مشاوره رایگان و استعلام قیمت

از پلکسی گلاس ترنسپرنت چه می‌دانیم؟

آپدیت شده در تاریخ اسفند 9ام, 1402ساعت 09:30 ب.ظ

پلکسی ترنسپرنت چیست؟در واقع یکی از انواع ورق‌های پلکسی گلاس است که در مقاله پلکسی چیست خواندید خود این ورق ها نیز نمونه ای از ترموپلاستیک‌های شفاف هستند که از ابتدای شناخته شدن در انگلستان با اسامی مختلفی در بازار عرضه می‌شدند. اسم شیمیایی پلکسی گلاس پلی متیل متاکریلت یا PMMA است گرچه اکریلیک، اکریلیک گلاس و نام تجاری مختلف دیگری ارائه می‌شود.

در واقع پلکسی گلاس ترنسپرنت، پلاستیک شفافی است که از استحکام و مقاومت خوبی در برابر اشعه ماوراء بنفش برخوردار که این ویژگی و برخی ویژگی های دیگر موجب شده است که بسیاری به دنبال خرید پلکسی ترنسپرنت باشند زیرا این محصول می تواند گزینه مناسبی برای استفاده در صنایع مختلف باشد. پیشنهاد می کنیم حتما مقاله پلکسی چیست را نیز مطالعه کنید.

خصوصیات پلکسی گلاس ترنسپرنت

صرفه‌جویی در انرژی: با استفاده از پلکسی گلاس ترنسپرنت به جای شیشه می‌توان صرفه‌جویی زیادی در مصرف انرژی داشت. به‌ویژه در ساختمان‌های بزرگ با گران شدن انرژی این موضوع اهمیت بیشتری دارد. به این ترتیب می‌توان گفت پلکسی گلاس از جمله ابزارهای معماری دوستدار طبیعت به شمار می‌رود.

پلاکسی گلاس ترنسپرنت بسیار سبکتر از شیشه است. با نصب آن در ساختمان‌ها بزرگ هزینۀ زیرسازی ساختمان‌های کاهش محسوسی خواهد داشت.

سلامت و استحکام: ورق‌ پلکسی گلاس در برابر نور مضر ماوراء بنفش مقاوم می باشد. این خصوصیتی است که دیگر ورق‌های پلیمر مانند پلی کربنات با افزودن لایه‌ای واجد آن خواهند شد و شیشه نیز در اصل فاقد آن است.

همچنین ورق‌های ورق‌های پلکسی گلاس 17 برابر مستحکم‌تر از شیشه هستند و در برابر حوادث طبیعی مانند طوفان عملکرد خوبی دارند. اگر از این محصول به جای شیشه استفاده کنید دیگر نیازی نیست نگران شکستن آن باشید چرا که حتی اگر در اثر ضربات بسیار شدید بشکند، خورد نشده و زاویه‌های تیز و برنده‌ای مانند شیشه درست نمی‌کند.

خلاقیت و سادگی در نصب و استفاده: یکی از مزیت‌های بارز ورق‌های پلکسی گلاس قابلیت آن در شکل دهی است. با استفاده از این ورق‌ها می‌توان اشکان هنری زیبایی را مانند میز، ماکت و مانند آن را آفرید. این محصول نیمی از وزن شیشه را دارد برای همین نصب آن در جاهای مختلف ساختمان به نسبت ساده‌تر است. ساده‌تر بریده می‌شود و ساده‌تر نیز به طبقات بالای ساختمان رسانده می‌شود.

در عوض وقتی با چهارچوب‌های پنجره در شکل‌دار روبرو هستیم، شیشه ماده چندان راحتی نیست و به اصلاح پرتی زیادی دارد. البته گفتنی است به جز ورق‌های پلکسی گلاس ترانسپرنت نمونه‌های رنگی این محصول نیز در بازار ایران به فراوانی یافت می‌شود و می‌توان نماهایی رنگی و زیبایی را برای خانه یا ساختمان درست کرد.

انتقال نور: نمونه‌های شفاف این محصول بیش از 90 درصد نور را از خود انتقال می‌دهند. این در مقایسه با شیشه که نور زیادی را بازتاب می‌دهد مزیت بزرگی محسوب می‌شود. هرچه شیشه ضخامت بیشتری داشته باشد بازتاب نور و شکست نور بیشتری را مشاهده می‌کنیم. درحالیکه ورق‌های پلکسی گلاس ترنسپرنت هرچقدر هم ضخیم باشند نور را از خود به روشنی عبور می‌دهد.

 

بیشتر بخوانید: پلی کربنات

54535431

 

تفاوت آکریلیک و پلکسی ترنسپرنت چیست؟

همانگونه که در مقدمه آمد این دو عنوان معمولاً به جای یکدیگر استفاده می‌شوند. اما درواقع ورق‌های پلکسی گلاس از اکریلیک درست شده‌اند و مشتقی از آن ترکیب هستند. تفاوت‌هایی میان این دو ماده وجود دارد که در استفاده از عنوان آنها باید به آن توجه کرد. بیشتر این تفاوت‌ها به نحوه ساخت این دو ترکیب باز می‌گردد. برای ساخت ورق اکریلیک از روش اکستروژن استفاده می‌کنند در نتیجه ناخالصی‌ها روی سطح ساختار آن بیشتر است. در پلکسی گلاس ناخالصی‌های به دلیل روش تولید کمتر هستند و ما با سطح شفاف‌تری روبرو هستیم.

از جمله مزیت‌های ورق اکریلیک در برابر پلکسی گلاس آن است که مثلاً در مقابل مواد شیمیایی نسبت به دیگر ترکیبات از خانواده اکریلیک مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهد. عمر انباری آنها نیز بسیار بالا است؛ بین هفت تا 10 سال است. این به معنایی این است که به این راحتی در طی زمان خورده و حل نمی شوند. ورق پلکسی گلاس از این منظر آسیب‌پذیرتر است و در مقال الکل و آمونیاک در “طولانی‌مدت” سریعتر واکنش نشان می‌دهند.

در مناطق ساحلی نیز که نمک دریا و هوا ممکن است روی سطوح اثر بگذارد بهتر است از سطوح سخت‌تری استفاده شود. به هر صورت داشتن گزینه خدمات پس از فروش همیشه اطمینان بخش است.

همچنین دقت داشته باشید که تنها تفاوت پلکسی ترنسپرنت با پلکسی رنگی در عبور نور است. در ورق پلکسی رنگی نوری از ورق عبور نمی کند و در نتیجه پشت آن دیده نمی شود اما در نوع ترنسپرنت اینگونه نیست و کاملا می توان پشت ورق را مشاهده کرد، درست مانند پلکسی شفاف.

5341351

موارد استفاده از پلکسی گلاس ترنسپرنت

عمر زیاد و شفافیت پلکسی گلاس ترانسپارنت موجب شده است که این محصول بازار گسترده‌ای در صنایع مختلف داشته باشد. فهرست زیر تعدادی از مصارف این محصول در بخش‌های مختلف است:

صنعت ساختمان: این محصول جایگزین مناسبی برای شیشه است. در محیط داخل خانه نیز به دلیل شفافیت و زیبایی آن می‌توان از آن در پاسیوها، سقف آشپزخانه و جاهای دیگر استفاده کرد. با توجه به مقاومت پلکسی گلاس می‌توانیم مطمئن باشیم که بعد از گذشت سال‌ها خللی در آن ایجاد نمی‌شود.

جلا و شفافیت پلکسی گلاس ترنسپرنت موجب شده است بسیاری از طراحان دکوراسیون داخلی از آن در داخل منازل استفاده کنند. مضاف بر عمر مفید، این ورق‌ها استاندارد بالایی نیز دارند.

شیشۀ آکواریوم و چشم‌اندازها: انتقال خوب نور در پلکسی گلاس ترنسپرنت آن را به گزینه خوبی برای آکواریوم‌ها تبدیل کرده است. از پشت ورق شفاف پلکسی گلاس بینندگان می‌توانند به راحتی و بدون بخارگرفتگی به تماشای ماهی‌ها و جانداران آبزی بپردازند. همچنین است چشم‌اندازهای بلند که نیاز رویت بیندگان دارد تا دورنماها را بدون خطر و شفاف مشاهده کنند. این ورق‌های مقاوم ابزار خوبی برای این کار هستند. البته در این موارد از پلی‌کربنات نیز استفاده می‌شود.

علم: سطح بیرونی دوربین زیردریایی‌ها را هم با پلکسی گلاس ترنسپرنت می‌سازند. دلیل آن شفافیت، عدم نفوذ آب و مقاومت آن در عمق پایین است.

از  ورق پلکسی گلاس در صنعت خودروسازی و پژوهش‌های دارویی نیز استفاده می‌شود اما این موارد استفاده منحصر به نوع ترنسپرنت نیست.

 

آیا استفاده از پلکسی گلاس ترنسپرنت جایگزین بهینه‌ای برای شیشه است؟

در میان محصولات شرکت پامنار دو محصول هستند که می‌توانند به راحتی جایگزینی برای شیشه در ساختمان‌ها باشند. یکی ورق پلکسی گلاس ترنسپرنت است و دیگری ورق پلی کربنات. ورق پلکسی گلاس ترنسپرنت ارزان‌تر از پلی کربتات است ولی در مقابل ضربه صدمه بیشتری می‌خورد. البته با این همه ورق پلکسی گلاس نیز 17 مرتبه محکم‌تر از شیشه است اما این در برابر مقاومت 200 برابری پلی‌کربنات که آن را تقریباً نشکن کرده است، هیچ است. مهمترین عاملی که پلی کربنات را عقب می‌زند قیمت تقریباً بالای آن نسبت به شیشه است.

در این میان ورق پلکسی گلاس ترنسپرنت شاید گزینه بهتری برای جایگزینی شیشه باشد. گرچه مواد اولیه آن هم گران است اما نصب ارزان‌تر در حجم زیاد آن به صرفه درمی‌آید. البته می‌توان از نمونه‌های ارزان‌تر این ورق‌ها نیز استفاده کرد. با این همه برای خرید ورق پلکسی گلاس ترنسپرنت و ارزیابی از قیمت‌ها خود خریداران باید بین گزینه‌های شیشه‌، شیشه دوجداره و پلکسی گلاس ترنسپرنت با توجه به خصوصیات یکی را انتخاب کنند. این موضوع بیشتر به نوع مصرف کالا باز می‌گردد.

 

6451351

دلیل گرانی ورق پلکسی گلاس به نحوه ساخت آن بازمی‌گردد. سنتز مواد از طریق تحت فشار شدید قرار دادن آنها نیاز به تجهیزاتی دارد و درآن ناخالصی‌ها تا میزان زیادی گرفته شده و ورق شفاف ورق پلکسی گلاس بیرون می‌آید. بدیهی است هرچه خلوص ترکیب بیشتر باشد و تکنولوژی تولید پیشرفته‌تر قیمت کالا نیز بالاتر می‌رود. 

اگر سوال پلکسی از کجا بخرم را در ذهن خود دارید پس پیشنهاد می کنیم به صفحه کتگوری خرید پلکسی گلاس مراجعه کنید.

فهرست زیر نمونه‌ای از قیمت‌ پلکسی گلاس ترانسپارنت است:

نام کالا ضخامت ابعاد قیمت
ورق پلکسی گلاس آبی 2 122×183 420.000
ورق پلکسی گلاس شفاف 2.8 122×183 515.200
ورق پلکسی گلاس شفاف 4 122×183 696.000
ورق پلکسی گلاس قرمز 4 122×183 734.000
ورق پلکسی گلاس شفاف 5 122×183 870.000
ورق پلکسی گلاس شیری 5 122×183 920.000
ورق پلکسی گلاس شفاف 6 122×183 1.044.00
ورق پلکسی گلاس شفاف 15 122×183 2.880.000

 

 

4.5/5 - (209 امتیاز)

مقاله برایتان مفید بود؟

این مقاله رابه اشتراک بگذارید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباط با ما
لوگو پامنار
مشاوره و پشتیبانی
از ساعت 9 تا 18 در روزهای کاری پاسخگوی شما هستیم

مشاوره رایگان!

شماره تماس وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.